
Objev pomůže porozumět rodinné dynamice neolitických usedlíků.
Vědci v Británii sestavili nejstarší rodokmen na světě na základě kosterních pozůstatků lidí, kteří byli pohřbeni v 5 700 let starém hrobě na pahorkatinev hrabství Oxfordshire.
Informovala o tom stanice BBC.
Výsledky této studie byly zveřejněny ve vědeckém časopise Nature. Výzkum se zaměřoval na obyčeje v oblasti příbuzenských vztahů v hrobech z období mladší doby kamenné – neolitu – v Británii. Vědci podle svých vyjádření využili metody archeologické i genetické analýzy kostí 35 osob, které žily před téměř 6000 lety.
Experti pomocí analýzy DNA zjistili, že lidé pohřbeni v tomto velkohrobě patřili k pěti za sebou následujícím generacím téže rozsáhlé rodiny.
Většina osob byli potomci čtyř žen z první generace. Otcem všech jejich dětí byl tentýž muž.
Hrob má dvě pohřební komory ve tvaru písmene L. Jedna z nich je orientována na jih, druhá na sever. Lidé byli pohřbeni na různých místech hrobu na základě toho, která ze čtyř žen byla jejich matkou.
Chris Fowler z Newcastleské univerzity, který byl vedoucím této archeologické studie, řekl, že rozmístění osob v jednotlivých komorách je velmi důležité a může poskytnout informace o fungování příbuzenských vztahů pohřbených jednotlivců. Objev vědcům pomůže porozumět rodinné dynamice těchto neolitických usedlíků a zjistit více o jejich kulturních zvyklostech, píše BBC.
„Doufáme, že tohle bude první z mnoha takových studií, a další budou následovat,“ dodal David Reich z Harvardovy univerzity.