Home Sport Cítím před turnajem obrovskou zodpovědnost, říká král vhazování Oleksij Myklucha

Cítím před turnajem obrovskou zodpovědnost, říká král vhazování Oleksij Myklucha

0
Cítím před turnajem obrovskou zodpovědnost, říká král vhazování Oleksij Myklucha

Díky němu mělo Slovensko na minulém turnaji statistického lídra. Nikdo neměl na MSJ 2021 lepší úspěšnost na vhazováních než Oleksij Myklucha. Naturalizovaný útočník jich vyhrál 31 ze 42, což dává fantastickou úspěšnost 73,8%. Hráč z juniorské QMJHL je také v sestavě pro blížící se šampionát.

SLOVENSKU POMŮŽE I KRÁL VHAZOVÁNÍ
„Stále cítím před turnajem obrovskou zodpovědnost, ale nestresuji až tolik jako minulý rok. Chci být zejména užitečný hráč a udělat vše pro to, aby tým dosáhl na turnaji úspěchu,“ řekl Myklucha v rozhovoru pro náš deník.

Devatenáctiletý útočník má zajímavý příběh. Narodil se v Polsku, má ukrajinský původ, ale reprezentuje Slovensko. Působil v mládežnických výběrech Spišské Nové Vsi, díky čemuž mohl získat naše občanství.

Ze Spiše se přesunul do rakouské akademie Red Bullu Salzburg, která hraje českou juniorku. Odtud si Mykluchu vybrali Rouyn-Noranda Huskies z kanadské QMJHL. V dresu Huskies strávil dva nekompletní roky. Před minulou sezónou byl vyměněn do týmu Blainville-Boisbriand Armada ve stejné soutěži.

„Každý tým je jiný, ale myslím si, že taktika a styl hry mi víc sedí. Hodně si povídám s trenéry v Armadě, je to můj třetí rok v quebecké lize, i když ne všechny byly celé. Berou mě jako zkušenějšího hráče, hraji přesilovky a oslabení, různé situace. Trenér mi důvěřuje, jsem velmi spokojen,“ odpověděl Myklucha perfektní češtinou.

NAPŘÍK LIMITU DVA SLOVACI
Třetí rok v quebecké juniorce je zatím bodově nejpovedenější. Ve 26 duelech jich nasbíral 18 (0,7 na zápas), v Rouyn-Norande jich měl dohromady 21 ve 45 utkáních (0,47). Je čtvrtý nejproduktivnější útočník týmu.

Zajímavost je, že Myklucha má v kanadském týmu krajana. Nestává se často, aby se v CHL s klubovým limitem dvou legionářů setkali dva Slováci. Za Armadu hraje navíc třetí Evropan, Lotyš Anri Ravinskis. Slovenská útočník Markus Suchý však nespadá do kategorie importů, protože se narodil v USA a má tamní občanství.

Stříbrný medailista z Hlinka Gretzky Cupu má v týmu rozdílné role jako Myklucha, který usiluje mladšímu spoluhráči pomáhat. „Jasně, s Markusem se bavím víc. Je to super kluk. Snažím se mu vždycky pomoci, když něco potřebuje.“

Myklucha se loni představil na šampionátu iv prvním útoku. Hrál mezi Martinem Chromiakem a Jurajem Slafkovským, později is Matějem Kašlík. Vypadá, že společný útok vytvoří členové ročníku 2002. Mohl by se představit iv přesilovkách a oslabeních.

„Trénoval jsem s ‚Chromim’a ‚Kachlem‘. Co se týče speciálních formací, ty jsme ještě moc nezkoušeli,“ přiznal Myklucha, který bydlí s kolegou z útoku na pokoji.

„Čas v karanténě jsem trávil s Matějem Kašlíkem, hodně jsme se bavili o naší lize, ve které hrajeme, ostatních hráčích a týmech. Hráli jsme hry na mobilu, koukali filmy a měli jsme mítinky a tréninky přes Zoom. Seběhlo to docela rychle. Na ledě jsem se pak cítil v pohodě, ale určitě to bylo obtížnější po dvou dnech v karanténě.“

Útočník se zkušenostmi z minulých MS chce co nejvíce pomoci týmu. Například i zmíněnými vhazováními. „Doufám, že pomůžu. Chceme vyhrávat co nejvíce soubojů a buly lze také považovat za osobní souboj. Snažím se koncentrovat na každé jedno z nich,“ uzavřel Myklucha.

PŘIZNAL I EXTRALIGOVÉ NABÍDKY
Oleksij Myklucha mohl v aktuálním ročníku působit také v domácí nejvyšší soutěži, ale rozhodl se ještě rok strávit v QMJHL. „Měl jsem nabídky z extraligy. Rozhodl jsem se pro juniorku. Je to asi poslední rok, co ji můžu hrát, tak si z toho chci vzít maximum a lépe se připravit na mužský hokej. Zatím neřeším příští sezónu,“ řekl Myklucha.