Home Sport Zúžení jako cesta ke zlepšení

Zúžení jako cesta ke zlepšení

0
Zúžení jako cesta ke zlepšení

V rámci posledního kola naší fotbalové ligy určitě zarezonovala radost senických fotbalistů. Ti se těšili nejen z vítězství nad Trenčínem (1:0), ale také z toho, že si zajistili zimování na šesté příčce.

Bohužel jejich trenér Pavel Šustr krátce poté, co si celý tým pořídil společnou fotografii, mluvil o nejisté budoucnosti. Je veřejně známo, že na Záhoří zpožďují výplaty. Hráči prožívají podobné pocity jako v předchozím ročníku Nitrania. Já osobně jsem v kariéře působil pouze v klubech, kde mě podobné starosti nepotkali.

Odpustím si proto řeči, že se umím vžít do kůže hráčů a také do toho, co před Vánocemi prožívají. Spíš je mi to celé líto. Mně se stalo akorát to, že klub v náročné době zpožďoval s platbami měsíc – dva. To dokáže pochopit každý hráč.

Potvrzeno. Žilina zpečetila příchod ofenzivní posily ze Senice
Těžko bychom hledali v naší lize sezónu, ve které si všechny kluby dokázaly plnit své povinnosti vyplývající ze smluv. Na Slovensku sice máme fungující orgány, na které se hráči mohou odvolat, ale než celý proces proběhne, velmi dlouho to trvá. I proto se musíme ptát, jestli máme na to, abychom měli dvanáctičlennou první a šestnáctičlennou druhou ligu. Já osobně jsem dlouhodobě zastánce toho – a to i bez ekonomických problémů klubů – aby naše dvě nejvyšší soutěže byly desetičlenné.

Zažil jsem časy, kdy měla první liga deset týmů a každý s každým hrál čtyřikrát, to znamená 36 kol. Dnes hrají účastníci baráží 34 zápasů, což není až tak velký rozdíl. Myslím, že nám dvacet klubů dohromady na první dvě soutěže stačí. Vždyť i dnes někteří hráči v nejvyšší soutěži mají vedle fotbalu ještě civilní zaměstnání. Myslím si, že zúžení dvou elitních lig je cesta ke kvalitativnímu progresu a také větší stabilitě.

Zastánci dvanáctičlenné první ligy argumentují často tím, že současný model se základní částí, nástavbou a barážemi je velmi atraktivní. Souhlasím, ale myslím si, že i při desetičlenné soutěži bychom dokázali najít zajímavé vyvrcholení. „Mrtvý“ střed a zápasy, v nichž se nejedná o nic, bychom mohli okresat zavedením baráží. Máme dost chytrých lidí, aby si s tím pohráli.