Home Pro muže Plazmová svářečka: Univerzální nástroj pro tavení různých materiálů

Plazmová svářečka: Univerzální nástroj pro tavení různých materiálů

0
Plazmová svářečka: Univerzální nástroj pro tavení různých materiálů

Plazmová svářečka je určena pro dělení neželezných kovů i elektricky vodivých materiálů. Některé modely nabízí možnosti pro sváření i řezání, primárně je však plazma využívána pro dělení materiálů. Využití přitom najde v hobby i profesionálních oblastech.

více v článku...

Plazma

Plazma dosahuje velmi vysokých teplot a vysokou rychlostí vystupuje z hořáku. Vzniká tak tenký paprsek, který umožňuje přesný a rychlý řez. Plazmová svářečka funguje na principu řezání v úzkém stabilizovaném elektrickém oblouku, který je za pomoci hnacího plynu tlačen do materiálu, čímž dochází k jeho tavení. Plazmový řezací stroj lze využívat s metodou přeneseného oblouku, která je vhodná pro řezání všech vodivých materiálů. Lze ji nastavit také na fungování bez přeneseného oblouku, tato metoda je vhodná pro řezání nevodivých materiálů.

Výhody řezání plazmou

Jednou z velkých výhod plazmové svářečky, respektive řezačky, je vyšší rychlost řezání. Ve srovnání s řezáním kyslíkem jde o výrazně rychlejší metodu, zejména pro tenké a středně tlusté materiály. Při řezání plazmou oceníte také to, že kvalita materiálu nehraje roli. Povrch může být zkorodovaný, lakovaný, či porušený a na kvalitu procesu řezání to má pouze minimální vliv. Celý proces lze navíc snadno zautomatizovat, proto bývá řezání plazmou využíváno i v průmyslu.

Výběr plazmové řezačky

Pokud vybíráte plazmový řezací stroj, je dobré zaměřit se na několik parametrů. Praktickou volbou je plasmová svářečka se zabudovaným kompresorem. Pro řezání plazmou totiž stačí pouze stlačený vzduch. Případně lze připojit externí zdroj vzduchu. Při výběru dbejte také na maximální tloušťku řezu, řezací proud a tlak řezu, který udává, jaká je rychlost plazmového řezáku.

Řezání plazmou je efektivní, rychlé a relativně levné. Proto se dostává do popředí v oblasti dělení materiálů.