Více než polovina firem, které umožnily svým zaměstnancům práci na dálku nebo hybridní pracovní model, byla nucena rozšířit svá dosavadní bezpečnostní opatření. Ze zahraničních statistik vyplývá, že v období od počátku pandemie až desetina firem čelila kybernetickému útoku, což je sedmkrát více firem než v době před koronavirem. Je proto jisté, že pocit větší zranitelnosti firmy se vzrůstajícím počtem zaměstnanců na home-office není jen pouhým pocitem, ale vychází ze skutečnosti. Proč tomu tak je?
Zranitelnost firemních systémů
Firmy jsou v současné situaci náchylnější ke kybernetickým útokům zejména proto, že už nepotřebují chránit pouze svou kancelář, ale musí chránit všechny své zaměstnance a pracovní sílu. Hackeři jsou vynalézaví a stále na svých schopnostech pracují. Firmy proto potřebují změnit styl, jakým o kyberbezpečnosti přemýšlí. Místo, aby se zaměřovali na to, kde se oni i jejich zaměstnanci nachází, měli by spíše řešit ochranu svých zaměstnanců a toho, co dělají. Přechod na práci na dálku nebo hybridní model práce, kdy zaměstnanci tráví část pracovní doby v kanceláři a část doma, zaskočil mnohé firmy nepřipravené. Nestihly tak svá bezpečnostní opatření dostatečně přizpůsobit aktuální situaci. Sledujte zajímavé nabídky inzerce práce zdarma na Jobsi.cz.
Jak ochránit svou firmu a zaměstnance před kybernetickými útoky
Co mohou firmy udělat pro svou větší bezpečnost? Určitě je nutné kontrolovat svůj bezpečnostní systém, a to v celé jeho komplexnosti. Jde jednak o bezpečnost systémů, které zaměstnanci pro svou práci využívají ale také o bezpečnostní rizika, která zaměstnanci mnohdy podstupují nechtěně nebo nevědomky. Vhodným řešením by proto mohlo být pořádat pro své zaměstnance pravidelná školení týkající se práce na dálku. Jednou z oblastí, kterým by se toto školení mělo věnovat, je ochrana před phishingovými útoky, které jsou v poslední době čím dál tím častější.